Fastrack Men Textured Round Dial & Bracelet Style Straps Analogue Watch- 3295NM01
1 × ₹3,390.00 ₹2,712.00
Subtotal: ₹2,712.00
Display: Analogue
Movement: Quartz
Power source: Battery
Dial style: Solid round brass dial
Features: Reset Time
Strap style: Multicoloured bracelet style, metal strap with a foldover closure
Water resistance: 30 m
Warranty: 2 years
Warranty provided by brand/manufacturer
Show off this lovely Titan watch with a simple flick of the wrist. Flaunt this timeless green piece with formal attire to nail a polished look when you head out to work.
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Collection Name | raga moments of joy |
| Dial Colour | Green |
| Dial Material | Brass |
| Dial Pattern | Embellished |
| Dial Shape | Oval |
| Dial Size in mm | 28 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Foldover |
| Strap Colour | Multicoloured |
| Strap Material | Metal |
| Strap Style | Bracelet Style |
| Strap Width in mm | 11 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 50 g |
| Water Resistance | 30 m |
Reviews
There are no reviews yet.