No products in the cart.
Brand: TITAN
₹4,995.00 ₹3,996.00
Titan Men Printed Dial Leather Straps Analogue Watch 1740NL01
Out of stock
Out of stock
Description
Pack Contains: single watch
Display: analogue
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: grey and yellow printed round stainless steel dial
Features: reset time
Strap Style: brown, regular, leather strap with a tang closure
Water resistance: 50 m
Comes in a signature Titan case
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand owner/manufacturer
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 9.75 mm |
| Dial Colour | Grey |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Pattern | Printed |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 47.5 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Tang |
| Strap Colour | Brown |
| Strap Length in mm | 240 mm |
| Strap Material | Leather |
| Strap Style | Regular |
| Strap Width in mm | 40.5 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 100 g |
| Water Resistance | 50 m |








Reviews
There are no reviews yet.