Subtotal: ₹4,191.75
Description
Display: Analogue
Movement: Quartz
Power source: Battery
Dial style: Textured round stainless steel dial
Features: Reset Time
Strap style: Black bracelet style, stainless steel strap with a foldover closure
Water resistance: Water Resistant
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand/manufacturer
Comes in a signature Timex case
Sport this watch from Timex and make a style statement. This black piece can be matched with dark wash jeans, a trendy top, and ballerinas for a chic brunch outfit.
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 6 mm |
| Dial Colour | Black |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Pattern | Textured |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 35 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Foldover |
| Strap Colour | Black |
| Strap Length in mm | 180 mm |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Style | Bracelet Style |
| Strap Width in mm | 17 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 59.59 g |
| Water Resistance | Water Resistant |








Reviews
There are no reviews yet.