No products in the cart.
Description
Display: Analogue
Movement: Quartz
Power source: Battery
Dial style: Solid round stainless steel dial
Features: Reset Time
Strap style: Rose Gold-Toned bracelet style, metal strap with a foldover closure
Water resistance: 30 m
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand/manufacturer
Comes in a signature Timex case
Dial width:
Strap width
Show off this lovely Timex watch with a simple flick of the wrist. Flaunt this timeless blue piece with formal attire to nail a polished look when you head out to work.
Please refer instruction manual
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 7.5 mm |
| Collection Name | Classics |
| Dial Colour | Blue |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 29.5 |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Foldover |
| Strap Colour | Rose Gold Toned |
| Strap Length in mm | 165 mm |
| Strap Material | Metal |
| Strap Style | Bracelet Style |
| Strap Width in mm | 18 |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 59.59 |
| Water Resistance | 30 m |








Reviews
There are no reviews yet.