Subtotal: ₹18,521.50
Brand: TIMEX
₹4,995.00 ₹3,996.00
Timex Men White Dial & Gold Toned Stainless Steel Analogue Multi Function Watch TWEG18506
In Stock
In Stock
Description
Pack Contains: single watch
Display: analogue
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: white solid round stainless steel dial
Features: multi function, glow in the dark, calendar
Strap Style: gold toned, bracelet style, stainless steel strap with a foldover closure
Water resistance: 30 m
Comes in a signature Timex case
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand owner/manufacturer
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 10 mm |
| Dial Colour | White |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 45 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Multi Function |
| Features 2 | Glow in the Dark Inlays |
| Features 3 | Calendar |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Foldover |
| Strap Colour | Gold Toned |
| Strap Length in mm | 220 mm |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Style | Bracelet Style |
| Strap Width in mm | 22 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 99.99 |
| Water Resistance | 30 m |













Reviews
There are no reviews yet.