No products in the cart.
Brand: TIMEX
₹2,077.00 ₹1,661.60
Timex Men Analogue Chronograph Watch TWEG185SMU01
In Stock
In Stock
Description
Pack Contains: single watch
Display: analogue
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: white solid round stainless steel dial
Features: chronograph, date aperture, calendar, glow in the dark inlays
Strap Style: blue, regular, silicon strap with a tang closure
Water resistance: 30 m
Comes in a signature Timex case
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand owner/manufacturer
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 10.1mm |
| Dial Colour | White |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 45mm |
| Display | Analogue |
| Features | Chronograph |
| Features 2 | Date Aperture |
| Features 3 | Calendar |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Tang |
| Strap Colour | Blue |
| Strap Length in mm | 260mm |
| Strap Material | Silicon |
| Strap Style | Regular |
| Strap Width in mm | 22mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 85g |
| Water Resistance | 30 m |







Reviews
There are no reviews yet.