Subtotal: ₹6,872.85
Brand: SONATA
₹945.00 ₹803.25
Sonata Women White & Pink Analogue Splash Leather Watch 8976SL14
In Stock
In Stock
Description
Display: Analogue
Movement: Quartz
Power source: Battery
Dial style: Printed round brass dial
Features: Reset Time
Strap style: Pink regular, leather strap with a tang closure
Water resistance: 30 m
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand/manufacturer
Comes in a signature Sonata case
Dial width: 29 mm
Strap width: 10 mm
Feel confident in a sophisticated watch from Sonata. Flaunt this timeless white piece with formal attire to nail a polished look when you head out to work.
Gently wipe with a thoroughly wrung mildly damp and soft cloth
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Collection Name | Sonata splash 2.0 |
| Dial Colour | White |
| Dial Material | Brass |
| Dial Pattern | Printed |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 29 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Tang |
| Strap Colour | Pink |
| Strap Material | Leather |
| Strap Style | Regular |
| Strap Width in mm | 10 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 0.2 g |
| Water Resistance | 30 m |
Recently Viewed Products
Brand: SONATA








Reviews
There are no reviews yet.