No products in the cart.
Description
Display: Digital
Movement: Quartz
Power source: Battery
Dial style: Printed round plastic dial
Features: Reset Time
Strap style: Black regular, rubber strap with a tang closure
Water resistance: 30 m
Warranty: 6 months
Warranty provided by brand/manufacturer
Comes in a signature Sonata case
Dial width:
Strap Width
This impressive, trendy watch from Sonata is sure to draw attention when you tell the time. This white piece can be styled with slick black jeans and a classic leather jacket for an edgy date look.
Gently wipe with soft and damp cloth
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Dial Colour | White |
| Dial Material | Plastic |
| Dial Pattern | Printed |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 45.9 mm |
| Display | Digital |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Acrylic |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Tang |
| Strap Colour | Black |
| Strap Material | Rubber |
| Strap Style | Regular |
| Strap Width in mm | 22.95mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 100 gm |
| Water Resistance | 30 m |







Reviews
There are no reviews yet.