No products in the cart.
Description
Pack Contains: Single watch
Display: Analogue
Movement: Quartz
Power Source: Battery
Dial style: White solid round brass dial
Features: Reset time, calendar
Strap Style: Silver toned, regular, stainless steel strap with a foldover
Water resistance: 30 m
Comes in a signature Sonata case
Warranty: 1 year
Dial width : 51.50 mm
Strap width : 25.75mm
A fearlessly elegant take on the fading necessity of watches, this beautiful piece is worth possessing, even if you use your mobile phone to check the time.
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Dial Colour | White |
| Dial Material | Brass |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 51.50 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | Calendar |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Foldover |
| Strap Colour | Silver Toned |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Style | Regular |
| Strap Width in mm | 25.75mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 180g |
| Water Resistance | 30 m |







Reviews
There are no reviews yet.