No products in the cart.
Brand: SONATA
₹2,499.00 ₹2,124.15
Sonata Men Regular Straps Digital Multi Function Watch 77095PP02
In Stock
In Stock
Description
Pack Contains: single watch
Display: digital
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: grey solid round plastic dial
Features: multi function, date aperture, calender
Strap Style: orange, regular, silicon strap with a tang closure
Water resistance: 100 m
Comes in a signature Sonata case
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand owner/manufacturer
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 18.1 mm |
| Dial Colour | Grey |
| Dial Material | Plastic |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 54.2 mm |
| Display | Digital |
| Features | Multi Function |
| Features 2 | Calendar |
| Features 3 | Date Aperture |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Tang |
| Strap Colour | Orange |
| Strap Length in mm | 240 mm |
| Strap Material | Silicon |
| Strap Style | Regular |
| Strap Width in mm | 50 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 100 g |
| Water Resistance | 100 m |







Reviews
There are no reviews yet.