Fastrack Casual Analog-Digital Black Dial Men's Watch-NL38034NP01/NP38034NP01
1 × ₹2,795.00 ₹2,236.00
Subtotal: ₹6,871.95
Pack Contains: single watch
Display: digital
Movement: electronic
Power Source: battery
Dial style: black solid round plastic dial
Features: multi function, calendar, date aperture, reset time
Strap Style: blue, regular, synthetic strap with a tang
Water resistance: 100 m
Comes in a signature Sonata case
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand owner/manufacturer
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 12.75 mm |
| Dial Colour | Black |
| Dial Material | Plastic |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 51.7 mm |
| Display | Digital |
| Features | Multi Function |
| Features 2 | Calendar |
| Features 3 | Date Aperture |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Electronic |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Tang |
| Strap Colour | Blue |
| Strap Length in mm | 220 mm |
| Strap Material | Synthetic |
| Strap Style | Regular |
| Strap Width in mm | 45.1 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 100 |
| Water Resistance | 100 m |
Reviews
There are no reviews yet.