CASIO Men Pink Dial & Black Stainless Steel Wrap Around Straps Analogue Watch A2005
1 × ₹4,197.00 ₹3,567.45
Subtotal: ₹12,913.20
Pack Contains: single watch
Display: digital
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: black solid round plastic dial
Features: multi function,
Strap Style: black, regular, silicon strap with a tang
Water resistance: 100 m
Comes in a signature Sonata case
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand owner/manufacturer
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 10 mm |
| Dial Colour | Black |
| Dial Material | Plastic |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 38 mm |
| Display | Digital |
| Features | Multi Function |
| Features 2 | Stopwatch |
| Features 3 | Alarm |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Tang |
| Strap Colour | Black |
| Strap Length in mm | 210 mm |
| Strap Material | Silicon |
| Strap Style | Regular |
| Strap Width in mm | 25 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 100 g |
| Water Resistance | 100 m |
Reviews
There are no reviews yet.