No products in the cart.
Brand: TOMMY HILFIGER
₹14,640.00 ₹11,712.00
Tommy Hilfiger Women Bronze-Toned Dial & Straps Analogue Watch TH1782287W
Out of stock
Out of stock
Description
Pack Contains: single watch
Display: analogue
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: bronze-toned solid round stainless steel dial
Features: reset time,
Strap Style: rose gold toned, bracelet style, stainless steel strap with a foldover closure
Water resistance: 30 m
Comes in a signature Tommy Hilfiger case
Warranty: 2 years
Warranty provided by brand owner/manufacturer
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 5 mm |
| Collection Name | Tea |
| Dial Colour | Bronze-Toned |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 35 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Foldover |
| Strap Colour | Rose Gold Toned |
| Strap Length in mm | 180 mm |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Style | Bracelet Style |
| Strap Width in mm | 16 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 200 g |
| Water Resistance | 30 m |







Reviews
There are no reviews yet.