Subtotal: ₹4,253.05
Description
Display: Analogue
Movement: Quartz
Power source: Battery
Dial style: Solid oval brass dial
Features: Reset Time
Strap style: Gold-Toned bracelet style, metal strap with a foldover closure
Water resistance: 30 m
Warranty: 2 years
Warranty provided by brand/manufacturer
Comes in a signature Titan case
Dial width: 25 mm
Strap width: 12.5 mm
Dial width: 25 mm Strap width : 12.5 mm
The perfect everyday accessory, this Titan watch is both practical and stylish. This gold piece can be worn with your favourite shirt and some slim jeans for your casual date night.
Gently wipe with a thoroughly wrung mildly damp and soft cloth
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Collection Name | ladies karishma 2020-21 |
| Dial Colour | Gold-Toned |
| Dial Material | Brass |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Oval |
| Dial Size in mm | 25 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Foldover |
| Strap Colour | Gold Toned |
| Strap Material | Metal |
| Strap Style | Bracelet Style |
| Strap Width in mm | 12.5 mm |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 40 |
| Water Resistance | 30 m |








Reviews
There are no reviews yet.