Subtotal: ₹1,710.25
Brand: TITAN
₹14,455.00 ₹11,564.00
Titan Unisex Bandhan Stainless Steel Bracelet Style Analogue His & Her Watch 17692589KM01
Out of stock
Out of stock
Description
Pack Contains: his and her watch watch
His:
Display: analogue
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: silver-toned solid round metal dial with stainless steel caseback
Features: reset time and calender
Strap Style: silver and rose-gold toned, bracelet style, stainless steel strap with a foldover closure
Water resistance: 50 m
Comes in a signature Titan case
Warranty: 2 years
Warranty provided by brand owner/manufacturer
Her:
Display: analogue
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: silver-toned textured round metal dial with stainless steel caseback
Features: reset time and calender
Strap Style: silver and rose-gold toned, bracelet style, stainless steel strap with a foldover closure
Water resistance: 50 m
Comes in a signature Titan case
Warranty: 2 years
Warranty provided by brand owner/manufacturer
Gently wipe with a thoroughly wrung mildly damp and soft cloth
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Collection Name | Bandhan |
| Dial Colour | Silver-Toned |
| Dial Material | Metal |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | Men Dial width: 41 mm Women dial width : 33 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | Calendar |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | His and Her Watches |
| Number of items | 2 |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Foldover |
| Strap Colour | Multicoloured |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Style | Bracelet Style |
| Strap Width in mm | Men Strap width : 20.5 mm Women Strap Width : 16.5 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Water Resistance | 50 m |
Recently Viewed Products
Brand: FASTRACK











Reviews
There are no reviews yet.