No products in the cart.
Brand: TITAN
₹5,945.00 ₹4,756.00
Titan Men Silver-Toned Dial & Silver Toned Analogue Chronograph Watch NP1766SM03
Out of stock
Out of stock
Description
Pack Contains: single watch
Display: analogue
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: silver-toned solid round stainless steel dial
Features: chronograph, calendar, date aperture, reset time
Strap Style: silver toned, bracelet style, stainless steel strap with a foldover closure
Water resistance: 50 m
Comes in a signature Titan case
Warranty: 2 years
Warranty provided by brand owner/manufacturer
Dail Size43 mm With Strap witdh 25.3 mm
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 10 mm |
| Dial Colour | Silver-Toned |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 43 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Chronograph |
| Features 2 | Calendar |
| Features 3 | Date Aperture |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Foldover |
| Strap Colour | Silver Toned |
| Strap Length in mm | 240 mm |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Style | Bracelet Style |
| Strap Width in mm | 25.3 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 200 |
| Water Resistance | 50 m |







Reviews
There are no reviews yet.