No products in the cart.
Description
Men Champagne Analogue Watch
Dial width: 47 mm
Strap Width: 20 mm
This impressive, trendy watch from Titan is sure to draw attention when you tell the time. Match this champagne piece with slim jeans and a basic tee for a super-cool date outfit.
Gently wipe with a thoroughly wrung mildly damp and soft cloth
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Collection Name | titan lagan collection |
| Dial Colour | Cream-Coloured |
| Dial Material | Brass |
| Dial Pattern | Textured |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 47.3 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | NA |
| Strap Colour | Yellow |
| Strap Material | Metal |
| Strap Style | Regular |
| Strap Width in mm | 20 mm |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 95 |
| Water Resistance | 50 m |







Reviews
There are no reviews yet.