No products in the cart.
Brand: TITAN
₹7,695.00 ₹6,156.00
Titan Men Black Analogue Watch NM1733NM01
Out of stock
Out of stock
Description
Display: Analogue
Movement: Quartz
Power source: Battery
Dial style: Solid round metal dial
Features: Reset Time
Strap style: Black bracelet style, stainless steel strap with a foldover closure
Water resistance: 50 m
Warranty: 2 years
Warranty provided by brand/manufacturer
Comes in a Titan box
This impressive, trendy watch from Titan is sure to draw attention when you tell the time. Team this black watch with trim denims and a nice T-shirt when you’re meeting your pals for dinner and drinks.
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Dial Colour | Black |
| Dial Material | Metal |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 41 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Acrylic |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Foldover |
| Strap Colour | Black |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Style | Bracelet Style |
| Strap Width in mm | 20.5 mm |
| Type | Regular |
| Water Resistance | 50 m |







Reviews
There are no reviews yet.