Subtotal: ₹1,788.80
Brand: TIMEX
₹8,995.00 ₹7,196.00
Timex Men Stainless Steel Bracelet Style Straps Analogue Chronograph Watch TWEG18600
Out of stock
Out of stock
Description
Pack Contains: single watch
Display: analogue
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: blue solid round stainless steel dial
Features: chronograph, reset time
Strap Style: silver toned, bracelet style, stainless steel strap with a foldover
Water resistance: 50 m
Comes in a signature Timex case
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand owner/manufacturer
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 8 mm |
| Dial Colour | Blue |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 37 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Chronograph |
| Features 2 | Reset Time |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Number of items | 1 |
| Occasion | Casual |
| Package Contains | 1 watch |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Foldover |
| Strap Colour | Silver Toned |
| Strap Length in mm | 115 mm |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Style | Bracelet Style |
| Strap Width in mm | 22 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 99.99 g |
| Water Resistance | 50 m |












Reviews
There are no reviews yet.