No products in the cart.
Brand: TIMEX
₹3,195.00 ₹2,556.00
Timex Men Silver-Toned Analogue Watch – TWEG18402
In Stock
In Stock
Description
Display: Analogue
Movement: Quartz
Power source: Battery
Dial style: Solid round stainless steel dial
Features: Reset Time, Calendar
Strap style: Brown textured, leather strap with a tang closure
Water resistance: 30 m
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand/manufacturer
Comes in a signature Timex case
This impressive, trendy watch from Timex is sure to draw attention when you tell the time. This silver piece can be styled with slick black jeans and a classic leather jacket for an edgy date look.
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 5 mm |
| Dial Colour | Silver-Toned |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 40 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | Calendar |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Tang |
| Strap Colour | Brown |
| Strap Length in mm | 190 mm |
| Strap Material | Leather |
| Strap Style | Textured |
| Strap Width in mm | 20 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 60 g |
| Water Resistance | 30 m |







Reviews
There are no reviews yet.