Sonata Pair 2022 Set Of 2 Gold-Toned Dial His & Her Analogue Watch 7710587041YM01
1 × ₹3,895.00 ₹3,310.75
Subtotal: ₹3,310.75
Pack Contains: single watch
Display: analogue
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: black solid round brass dial
Features: reset time,
Strap Style: brown, regular, croc textured leather strap with a tang
Water resistance: 30 m
Comes in a signature Timex case
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand owner/manufacturer
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 7 mm |
| Dial Colour | Black |
| Dial Material | Brass |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 36 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Tang |
| Strap Colour | Brown |
| Strap Length in mm | 240 mm |
| Strap Material | Leather |
| Strap Style | Regular |
| Strap Width in mm | 20 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 99.99 g |
| Water Resistance | 30 m |
Reviews
There are no reviews yet.