Subtotal: ₹1,276.80
Brand: SONATA
₹1,745.00 ₹1,483.25
Sonata Women Silver-Toned Brass Dial & Gold-Toned Bracelet Style Analogue Watch 8173YM01
In Stock
In Stock
Description
Pack Contains: single watch
Display: analogue
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: silver-toned textured rectangular brass dial
Features: reset time,
Strap Style: gold toned, bracelet style, metal strap with a foldover
Water resistance: 30 m
Comes in a signature Sonata case
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand owner/manufacturer
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Dial Colour | Silver-Toned |
| Dial Material | Brass |
| Dial Pattern | Textured |
| Dial Shape | Rectangular |
| Dial Size in mm | 36.5 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Formal |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Foldover |
| Strap Colour | Gold Toned |
| Strap Material | Metal |
| Strap Style | Bracelet Style |
| Strap Width in mm | 18.25 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 100 g |
| Water Resistance | 30 m |










Reviews
There are no reviews yet.