No products in the cart.
Description
Display: Analogue
Movement: Quartz
Power source: Battery
Dial style: Solid round brass dial
Features: Reset Time
Strap style: Black regular, leather strap with a tang closure
Water resistance: 30 m
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand/manufacturer
This impressive, trendy watch from Sonata is sure to draw attention when you tell the time. Flaunt this timeless white piece with casuals when you head out to lunch for a smart look.
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Collection Name | sonata core |
| Dial Colour | White |
| Dial Material | Brass |
| Dial Pattern | Textured |
| Dial Shape | Rectangular |
| Dial Size in mm | 40.5 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Casual |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Foldover |
| Strap Colour | Black |
| Strap Material | Leather |
| Strap Style | Regular |
| Strap Width in mm | 20 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 100 g |
| Water Resistance | 30 m |







Reviews
There are no reviews yet.