No products in the cart.
Brand: SONATA
₹2,699.00 ₹2,294.15
Sonata Men Leather Straps Analogue Multi Function Watch NR7140SL01
Out of stock
Out of stock
Description
Pack Contains: single watch
Display: analogue
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: white and black solid round stainless steel dial
Features: multi function, calender and date aperture
Strap Style: black, regular, leather strap with a tang
Water resistance: 30 m
Comes in a signature Sonata case
Warranty: 1 year
Warranty provided by brand owner/manufacturer
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 8.55 mm |
| Dial Colour | White |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Dial Pattern | Solid |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 49.5 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Multi Function |
| Features 2 | Calendar |
| Features 3 | Date Aperture |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Number of items | 1 |
| Occasion | Casual |
| Package Contains | 1 watch |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Tang |
| Strap Colour | Black |
| Strap Length in mm | 240 mm |
| Strap Material | Leather |
| Strap Style | Regular |
| Strap Width in mm | 42.5 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 100 g |
| Water Resistance | 30 m |








Reviews
There are no reviews yet.