No products in the cart.
Brand: FASTRACK
₹2,695.00 ₹2,156.00
Fastrack Men White Brass Printed Dial & Red Strap Analogue Watch 3263SP01
Out of stock
Out of stock
Description
Pack Contains: single watch
Display: analogue
Movement: quartz
Power Source: battery
Dial style: white printed round brass dial
Features: reset time,
Strap Style: red, regular, rubber strap with a tang
Water resistance: 50 m
Comes in a signature Fastrack case
Warranty: 2 years
Gentle wipe with soft wet cloth whenver required
Additional information
| Add-Ons | NA |
|---|---|
| Case Thickness in mm | 10.4 mm |
| Dial Colour | White |
| Dial Material | Brass |
| Dial Pattern | Printed |
| Dial Shape | Round |
| Dial Size in mm | 47.5 mm |
| Display | Analogue |
| Features | Reset Time |
| Features 2 | NA |
| Features 3 | NA |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Make | Non-Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Multipack Set | Single |
| Occasion | Formal |
| Power Source | Battery |
| Scratch Resistance | No |
| Strap Closure | Tang |
| Strap Colour | Red |
| Strap Material | Rubber |
| Strap Style | Regular |
| Strap Width in mm | 21 mm |
| Sustainable | Regular |
| Type | Regular |
| Watch Weight in g | 100 g |
| Water Resistance | 50 m |







Reviews
There are no reviews yet.