Subtotal: ₹5,238.55
Brand: NOISE
₹4,999.00 ₹1,999.00
Noise ColorFit Pulse Buzz Smartwatch with Bluetooth Calling (42.9mm TFT LCD Display, IP68 Water Resistant, Champagne Grey Strap) Online – Croma
Out of stock
Out of stock
Description
Why buy Noise ColorFit Pulse Buzz Smartwatch with Bluetooth Calling
- Bluetooth Calling for seamless connection to your friends and families
- 1.69-in TFT LCD Display for clear visibility
- 150 Cloud-based Watch Faces to customize to your liking
- Noise Health Suite to keep your health monitored
It’s time to step up your style with the Noise ColorFit Pulse Buzz Smartwatch with Bluetooth Calling that looks great with every outfit. Customize your timepiece from 150 cloud-based faces to match it with your daily style. Designed with a 1.69 inches TFT LCD, it gives ample window to check all your notifications. Influenced by the Bluetooth calling feature, it helps you to effortlessly converse with your friends and family. Built to keep you fit and fine, it comes with active sensors that keep everything optimized, from heart rate to sleep! Now, get more out of your fitness sessions as this smartwatch is engineered with 60 different sports modes. The 230 mAH battery of Noise ColorFit Pulse Buzz Smartwatch with Bluetooth Calling allows you to enjoy these amazing features seamlessly for up to 7 days.
From all-day activity tracking to event reminders, the Noise ColorFit Pulse Buzz Smartwatch with Bluetooth Calling is surely your best companion. Now wearing this watch all day long will not be an issue, as it is paired with a silicone strap. Being a skin-friendly material, silicone sits comfortably on your wrist without making it bulky. Apart from these, it is loaded with a wealth of exciting features, like weather forecasting, music control, a timer, an alarm, and a wake gesture. It requires iOS 10 or later or Android 4.4 or later to provide unparalleled performance. So, what are you waiting for? Purchase the Noise ColorFit Pulse Buzz Smartwatch with Bluetooth Calling online, now!
Additional information
| Wearable Device Type | Smart Watch |
|---|---|
| Compatible Devices | Smartphones |
| Ideal For | Unisex |
| Lifestyle | Sports, Outdoor, Fitness, Indoor |
| Connection Type | Bluetooth |
| Brand | Noise |
| Model Series | ColorFit Pulse Buzz |
| Model Number | wrb-sw-colorfitpul |
| Dimensions In CM WxDxH | 4.419 x 3.683 x 0.152 |
| Weight | 36.16 g |
| Dimensions In Inches WxDxH | 1.74 x 1.45 x 0.06 |
| Basic Features | Date & Time, Timer/Stop Watch, Alarm Clock |
| Alerts | Calendar Reminder |
| Health Tracker | SPO2, Heart Rate, Sleep Monitor, Calorie Count |
| Activity Tracker | Yes |
| Gesture Controls | Yes |
| Smartphone Application Controls | NoiseFit App |
| Compatible OS | Android OS, iOS |
| Connectivity Requirements | iOS 10 and Plus or Android 4.4 and Plus |
| Indication Type | Vibrate |
| Remote Controls | Remote Music Control |
| Dial Shape | Square |
| Dial Size | 42.9 mm |
| Band Make Type | Silicone |
| Band Color | Champagne Grey |
| Band Measurement | 22mm |
| Frame Details | Polycarbonate Case |
| Resolution | 240 x 280 pixels |
| Screen Size in CM | 4.29 cm |
| Screen Size in Inches | 1.69 Inches |
| Type | TFT LCD |
| WiFi Supported | Yes |
| Bluetooth Supported | Yes |
| Bluetooth Specifications | Bluetooth 5.1 |
| Bluetooth Features | Bluetooth Calling |
| Capacity | 230 mAh |
| Standard Battery Life | Up to 7 Days |
| Battery Charge Time | Up to 2 Hours |
| Other Charging Features | Magnetic Charger |
| Resistance Type | Water Resistant |
| IP Rating | IP68 |
| Color | Champagne Grey |
| Color Family | GREY |
| Documents | User-Manual, Warranty Card |
| Main product | 1 x Wearable Smart Device U |
| Accessories | Charging Cable |
| Generic Name | Wearable Device |
| Warranty on Main Product | 12 Months |
| Warranty Type | Carry-In |
| Installation Demo | Not Applicable |
| Customer Support Number | +91 7207 666 000 |
| Customer Support Email | |
| Country of Manufacture | China |
| Country of Brand Origin | India |
| Registered Name and Address | Infiniti Retail Ltd. – Unit No. 701 & 702, 7th Floor, Kaledonia, Sahar Road, Andheri (East), Mumbai – 400069. India |
| Customer Care Contact Person | Grievance Officer |













Reviews
There are no reviews yet.